Виявлена нова властивість тромбоцитів перешкоджати поширенню пухлин в організмі

Україна

Вони роблять стінки деяких здорових судин непроникними.

Формені елементи крові, які відповідають за формування тромбів і реакції згортання, також певною мірою перешкоджають поширенню пухлин в організмі, інформує Ukr.Media.

Тромбоцити — невеликі без'ядерні клітини крові. Їх основні функції — формування первинних пробок, які закривають місця пошкодження судин і прискорення реакцій плазмового згортання. Нещодавно також було встановлено, що ці формені елементи крові відіграють важливу роль у регенерації тканин, виділяючи різні чинники зростання і стимулюючи тим самим зростання і ділення клітин.

Вчені з Уппсальського університету у Швеції виявили ще одну функцію тромбоцитів, що проявляється при розвитку онкологічних процесів. Під час експериментів на модельних мишах дослідники показали, що ці елементи крові здатні робити стінки судин вибірково непроникними, тим самим знижуючи темпи поширення перероджених клітин по всьому організму.

Одну із речовин, що виділяють тромбоцити, — білок PDGFB, тромбоцитарний фактор росту B. В ракових пухлинах цей біохімічний медіатор сприяє залученню в кровоносні судини так званих підтримуючих клітин. При цьому у здорової неперерожденної тканини тромбоцити таку функцію не виконують.

Досліди на модельних тваринах показали, що при нестачі PDGFB кількість пухлинних клітин, що циркулюють в крові, а також темпи їх поширення по всьому організму помітно зростали.

Крім цього, вчені помітили ще одну цікаву закономірність, пов'язану з тромбоцитарним чинником зростання в пухлинах. Як відомо, цим новоутворенням потрібна розгалужена мережа дрібних судин. Для їх побудови в здоровій тканині потрібен фактор росту від інших клітин — ендотеліальних. Але при створенні сітки судин у пухлині необхідний ще і PDGFB. Таким чином, тромбоцити сприяють додатковому зміцненню стінок цих судин, що не дозволяє раковим клітинам проходити через них.

Багато попередніх досліджень показує, що тромбоцити можуть сприяти поширенню раку в організмі. Крім того, з медичної точки зору зниження активності цих клітин може бути корисним, щоб запобігти появі тромбів. Однак робота шведських вчених демонструє, що активація тромбоцитів при раку може бути і корисна організму.

«PDGFB, який звільнюється при активації тромбоцитів, здатний допомогти у зміцненні судинного бар'єра в пухлинах, тим самим протидіє поширенню ракових клітин, — каже одна з авторів дослідження Анна-Карін Олссон. — Це робить необхідним прийняття до уваги специфічних функцій молекул [які виділяються з] тромбоцитів, коли ми розробляємо нові способи лікування раку».

Оцените статью
Добавить комментарий